Das einfachste und schnellste Rezept für ein Marmorkuchen

Hallo meine Lieben Abonnenten, endlich nach sehr langer Zeit bekommt ihr von mir ein neues Rezept. Wie viele von euch wahrscheinlich auf meiner Instagram-Story gesehen haben, habe ich am Freitag einen Marmorkuchen gebacken. Die Organisation, in der meine Schwiegermutter arbeitet, hatte eine Party und jeder Teilnehmer musste etwas zum Essen mitbringen. Also fragte sie mich,…

Kek me fruta te thata

Përshendetje miqë të mi 🙂 Uroj që të jeni mirë e shëndosh. Pas një mungese të gjatë, më në fund keni mundësinë të degjoni nga unë. Arsyeja e mungesës është mujai i të shenjëtit Ramazan. Meqë e kam si tradicion të gatuaj diçka gjat fundëjavës, dhe në këtë muaj, pikërisht gjatë fundëjavës po agjëroj, nuk…

Elsässer Käsekuchen

Hallo meine Lieben Wie ihr bestimmt auf meinem Instagram gesehen habt, (falls nicht, unbedingt hanayummy_1 folgen ;)) habe ich am Donnerstag einen Käsekuchen (Cheescake) für meine Kollegen gebacken, da ich Geburtstag hatte. Der Kuchen war sehr lecker, alle waren begeistert, sogar meine Instafollowers haben nach dem Rezept gefragt. Ich habe den Kuchen gestern extra nochmal…

Key Lime Pie – një desert i njohur amerikan

Përshëndetje miq, erdhi koha të ndaj me ju edhe recetën e javës. Kësaj here përbërës kryesor ishte limoni i gjelbër. Nga java e kaluar më kishin mbetur 6 koka të limonit, meqë nuk dëshiroja që të prishen, mendova të gjej ndonjë recetë ku do të mund të pëtdorja limonin si përbërës. Gjat hulumtimit në internet…

Cannelloni me kungull të njomë

Përshëndetje miq të mi, ​Pas një pushimi shumë të gjatë, ja ku po ndaj me ju recetën rradhës “cannelloni me kungull të njomë”.  Siç edhe ndoshta e keni parë në Insta-Story, javën e kaluar përgadita Cannelloni me kungull të njomë.  Cannelloni është një ndër ushqimet e mia të preferuara nga kuzhina italiane. Duke hulumtuar në…

Torta della Nonna

Përshendetje miqtë e mi Në këtë fundëjavë të ftohtë Prilli, më shkoi mendja për një desert të cilin e kam provuar disa muaj më herët në një restaurant në Bern (Restaurant LUCE Bern). Më pëlqeu aq shumë saqë i premtova vetes që nuk do e leja pa e provuar edhe vetë. Dhe ja ku jam,…

Kek me lejthia në form të Gërshetit

  Përshëndetje miq të HanaYummy.  Fillimisht të gjthë besimtarëve të fesë Islame ju urojë festën e Fitër Bajramit për shumë vite me begati, paqe dhe miqësi. Besoj që në çdo shtëpi ka pasur ëmbëlsira prej të ndryshmeve, hare dhe plotë mysafirë.Edhe në shtëpin time nuk kan munguar ato, madje kësaj herre kemi përgaditur tre lloje:…

Tart françez me kajsija

Përshëndetje miq të HanaYummy Pasiqë për momentin është sezoni i kajsijave dhe pjeshkave, mendova të përgadisja diqka me këto pemë. Zgjodha kajsiat ngaqë jan të preferuarat e mija. Siç edhe e shihni në titull, është një recetë françeze, dhe ne të gjithë e dimë që françezët janë të njohur për biskota dhe ëmbëlsira shumë të…

Cupcakes me çokollatë

Përshëndetje miq të HanaYummy Shpresoj të kaloni një fundjavë të mirë, pran të dashurëve / familjarëve, me një motë të ngrohtë pranverorë. Në qytetin tim dje ishte koha shumë i mirë, me diell. E vetjma gjë që doja të bëj ishte të rija në diell dhe të mbush baterit me energji 🙂 Si çdo fundjavë…

Një Cheescake pak më ndryshe

Përshëndetje miq, Sa shpejt po ecën java, më duket sikur para 2 ditëve ndava me ju recetën për një tart me Boronica dhe sotë është përsëri e diel. Duke e vazhduar traditën tonë “çdo fundjavë një recetë të re” edhe kësaj fundjave do ua tregoj një recetë për cheescake që ndryshon nga recetat bazike të…