Tart me Boronica

Përshëndetje miq, Ja edhe një dite pranverore, që nënkupton një recet e re për ju. Kësaj radhe kam provuar recetën e një Tarte me Boronica. Në Pytesorin që mbajta në Instastory kishte dy zgjidhje: Një tarte me boronica ose me Limon. Meqë kjo me boronica mblodhi më shumë vota andaj edhe unë vendosa të përgadis…

Cheesecake bardhë e zi

Përshëndetje miq, ​ja ku erdhë edhe fundjava e radhës. Kësaj here do ndaj me ju recetën për Cheesecake me Brownie si bazë, nga fakti se kjo ëmbëlsirë mori më shumë vota tek pyetsori i realizuar në Insta-Story. Edhe pse këtë recetë e provova për herë të parë, dola e kënaqur nga rezultali. Ky lloj cheesecake është…

Çoko-Cupcakes

Përshëndetje miq të Hanayummy, shpresoj te jeni mirë dhe ti shijoni këto ditë të bukura pranverore. Siç edhe ju kam informuar në Instagramin tim (hanayummy_), tashmë brenda javës do të ketë më pak postime, por çdo të dielle do të postoj nga një recetë të re, edhe atë në gjuhën shqipe dhe atë gjermane. Kësaj…

Ton-pastë

Përshëndetje miq,  Shpresoj të jeni mirë e shëndoshë. Ka një kohë të gjatë që nuk kam postuar kjo për disa arsye që do ua tregoj më posht.  Javën e kaluar për ditët e pashkëve vizituam disa antarë të familjes në Gjermani edhe të në Hamburg dhe në Solingen. Kaluam shumë mir, vetëm se moti nuk…

Supë prej karotash

Përshëndetje miq,  Nëse keni lexuar rregulisht postimet e mia, tashmë keni kuptuar që mua më pëlqen të ha ushqime të shëndetshme dhe të vetëpërgaditura. Jo që nuk më pëlqen të ha diçka të gatshme, pasi që edhe ato në njëfar mënyre kan shijen e vetë. Por në përgjithësi informohem shumë për pemët apo perimet, ose…

Petulla amerike

Përshëndetje #yummylovers, ja ku jam përsëri, këtë herë me një recetë shumë të shijshme. Siç mund ta shikoni në foto, ka të bëjë me të ashtuquajtura “petulla të amerikës. Së pari herë i kam provuar në McDonalds. Më pas bleva disa herë në Coop. Ato janë të shijshme, veçanërisht nëse janë të freskëta. Por, jo…

Keku bardh e zi – 100% e shijshme

Të gjitë ata që më ndjekin në Instagram, me siguri e njohi kekun në foto – edhe pse emri i këtij Keku është “Russischer Zupfkuchen” pas shumë hulumtimeve të bëra arrita në përfundim që ky kek nuk ka të bëj aspak me Rusinë, madje nuk ekziston një vend oficial si vend i preajrdhjes së kekut. …

Torte me molla

Përshëndetje miq të HanaYummy, Siç edhe e dini gatimi është një prej pasioneve të mia më të mëdha. Më pëlqen të kaloj kohë në kuzhinë, duke provuar receta të reja. Mundohem që brenda javës të përgadis ushqime dhe desserte të ndryshme, por nganjëher pasi që kam edhe obligime tjera, nuk arrij të jem edhe aq…

Supë prej Brokoli – ushqimi më i shëndetshëm

Përshëndetje miq të HanaYummy,  Sot do të iu flas pak rreth Brokolit, i cili logaritet si një nga ushqimet  më të shëndetshëme. Brokoli është i pasur me proteina, vitamin, kalcium, antioksidant, hekur, fosfor si dhe detoksifikues, dhe ndihmon në largimin e toksinave, lufton kancerin, sëmundjet e zemrës, përforcon imunitetin, shëndetin e syve dhe kockave, etj….

Torte e shpejtë – me puding vanileje, dredhëza dhe banane

FOTO Përshëndetje miq,  Në foton lartë shihet ëmbëlsira që kam përgaditur dje. Ështe një prej aty ëmbëlsirave urgjente, që nganjëher na duhet të përgadisim. Për të cilën kemi shumë pak kohë në dispozicion për përgaditje e që përmbanë pakë përbërës. Përveç kësaj, kjo ëmbëlsirë përmban shumë pak sheqer dhe është super e shijshme. Ju garantoj…